Neutralność za złoto. Szwecja w czasie II wojnie światowej

Na fali krytyki, która wybuchła w Europie i na Świecie w sprawie hitlerowskiego złota w 1997 r. Narodowy Bank Szwecji Riks Bank przeprowadził audyt w archiwach, który wykazał, iż Szwecja przyjęła około 55 ton złota z rąk hitlerowców a więc podobną ilość do sugerowanej przez mocarstwa zachodnie. Jak stwierdzili audytorzy, poza złotem przekazanych Belgii i Holandii i około 0,6 tony pochodzącej z dużym prawdopodobieństwem z hitlerowskich obozów koncentracyjnych, nie mogą ustalić źródła jego pochodzenia. Czy napisali prawdę? Przecież, gdyby nie było skandalu z hitlerowskim złotem, spoczywającym w bankach szwajcarskich, rewelacje na temat szwedzkich transakcji zostałyby prawdopodobnie zlekceważone.

Spotkałby je los podobny do innych wcześniejszych publikacji, w tym cytowanej na wstępie. Tym razem sprawy nie można już było zataić. W programach radiowych i telewizyjnych oraz w artykułach prasowych rozbrzmiewały żądania zbadania wszystkich faktów i wyjawienia całej prawdy. Rząd szwedzki grał na zwłokę licząc, że wrzawa ucichnie. Minister spraw zagranicznych, pani Lena Hjelm-Wallen, powołała wprawdzie komisję, która miała przetrząsnąć państwowe i prywatne archiwa, ale o wynikach jej prac nie poinformowano do dzisiaj.

Jeszcze niedawno czołowe osobistości polityki szwedzkiej występowały z apologią neutralności, która zapewniła Szwecji spokojną egzystencję przez ostatnie 200 lat, a w ostatnich dziesięcioleciach – dobrobyt i chwałę. Szwedzcy politycy podnosili bowiem, że dzięki konsekwentnej polityce neutralności państwo cieszy się wielkim prestiżem na arenie międzynarodowej. Niestety reputacja neutralnej Szwecji została przywalona ciężarem hitlerowskiego złota. Problem jest dalej aktualny. Czy władze polskie stać na reakcję podobną do tej holenderskiej i belgijskiej? Przyszłość pokaże.

Krzysztof Kopeć

P.S.

William Z. Slany Skrót raportu 

https://www.rferl.org/content/article/1083119.html

Dodaj do Wykop.plDodaj do FacebookDodaj do BlipDodaj do TwitterDodaj do FlakerDodaj do PingerDodaj do zakładek Google

6 komentarzy “Neutralność za złoto. Szwecja w czasie II wojnie światowej

  • no i po co mieli by Szwedzi oddawać te złoto Polsce i tak politycy by ponownie zgrabili i tak by Polacy nic z tego nie mieli.A tak chociaż Szwedzi i Polacy mieszkający w Szwecji tak jak ja mogą żyć godnie i nie martwic się o jutro.Pozdrawiam zjeba…..polityków i biedna Polskę.

  • Po zakończeniu II wojny światowej Rząd Szwedzki obawiał się, że Alianci spacyfikują ich kraj za kolaborację z Niemcami (Szwedzi prawie do końca wojny dostarczali Nazistom rudę żelaza i uzbrojenie ). Zapobiegawczo przyjęli ok. 7000 tysięcy więźniów obozów koncentracyjnych z Europy oferując im rehabilitację medyczną. Gdy się zorientowali, że Europa nie będzie dochodziła sprawiedliwości dziejowej zmusiła ich do odpracowania kosztów rehabilitacji w swoich fabrykach. Dobrze żeby wiedzieli o tym ludzie, którzy w sposób bezkrytyczny podziwiają szwedzki dobrobyt. A w ogóle mogliby przekazać Polsce należne złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *