1 marca 2017

Multimedia

Ciekawe filmy, muzyka i pozostałe multimedia o tematyce politycznej, gospodarczej i historycznej, Również galerie dokumentów archiwalnych.

 

Warto obejrzeć:

O czym wolą milczeć politycy III Rzeczpospolitej. Spotkanie z Panią dr Izabelą Litwin w Krakowskim Klubie Wtorkowym (7 marca 2017).

 

Zniesławienie, Prawda o antysemityzmie. Film Yoava Shamira

Yoav Shamir jest dokumentalistą i izraelskim reżyserem. Jego filmy otrzymały i otrzymują nagrody na wielu niezależnych festiwalach filmowych m.in dla najlepszego filmu dokumentalnego na: International Documentary Film Festival Amsterdam, Hot Docs Canadian International Documentary Festival i San Francisco International Film Festival.

Hashmatsa (Międzynarodowy tytuł: Defamation) (2009) – "Zniesławienie" jest filmem o tym czym jest antysemityzm dzisiaj, dwa pokolenia po Holokauście. Yoav Shamir podróżuje w nim po świecie w poszukiwaniu najnowszych przejawów „odwiecznej nienawiści” i znajduje zaskakujące odpowiedzi. Dokonuje błyskotliwego i zabawnego podsumowania niezliczonych głosów w debacie. Pojawiają się różnice zdań, ale jest jeden pewnik – tylko poprzez zrozumienie reakcji Żydów na antysemityzm możemy pojąć, jak współcześni Izraelczycy, reagują na otaczający ich świat. Reżyser napisał o filmie: „Wpadłem na pomysł nakręcenia filmu o antysemityzmie, kiedy do dystrybucji trafił mój poprzedni film „Checkpoint”. W jednej z recenzji tamtego filmu nazwano mnie izraelskim Melem Gibsonem, ale nie z powodu wyglądu, tylko dlatego, że moje krytyczne nastawienie do polityki Izraela wobec Palestyńczyków czyni ze mnie antysemitę.