1 marca 2017

Multimedia

Груз 200, Film Aleksieja Bałabanowa, ros. Алексей Октябринович Балабанов (ur. 25 lutego 1959 w Swierdłowsku, zm. 18 maja 2013 w Petersburgu) – rosyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Urodził się w Swierdłowsku. W 1981 roku ukończył Gorkowski Pedagogiczny Instytut Języków Obcych. W latach 1981-1983 pełnił służbę wojskową w lotnictwie transportowym, po której został oficerem rezerwy. 1983-1987 pracował jako asystent reżysera w Swierdłowskiej Wytwórni Filmowej. Właśnie tam filmem Kiedyś były inne czasy z 1985 rozpoczął samodzielną działalność reżyserską. W 1990 roku ukończył wydział reżyserski studiów filmowych przy Mosfilmie. Od 1990 mieszkał i pracował w Petersburgu. Od 1992 roku był związany ze studiem filmowym STW, przy pomocy którego nakręcił większość ze swoich filmów. Na początku lat 90. wyreżyserował swoje pierwsze filmy długometrażowe. W 1994 roku nakręcił Zamek na podstawie prozy Franza Kafki. Światową popularność przyniosły mu dwa filmy z Siergiejem Bodrowem mł.: Brat (1997) i jego kontynuacja Brat 2 (2000) a przede wszystkim Ładunek 200 (ros. Груз 200). Film jak poprzednie jego dzieła jest mrocznym portretem post sowieckiego społeczeństwa rosyjskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Leninsku i jego okolicach, w roku 1984. Jest oparta na faktach autentycznych. Młoda dziewczyna Anżelika, córka sekretarza rejonowego komitetu partii opuszcza dyskotekę w towarzystwie chłopaka swojej przyjaciółki. Ten przywozi ją do chłopskiej zagrody, gdzie sprzedaje się bimber. Chłopak upija się do nieprzytomności, a Anżelika zostaje uprowadzona przez kapitana milicji Żurowa. Przywozi ją do domu, gdzie mieszka ze zniedołężniałą matką i przykuwa do łóżka. Tytuł filmu odnosi się do określenia, które w radzieckiej i rosyjskiej armii oznaczało i oznacza cynkową trumnę z ciałem poległego żołnierza lub – ogólnie – osoby zmarłej.

Niestety w Polsce w 2007 r. film był dostępny tylko w sieci kin studyjnych. Nie był prezentowany szerszej publiczności.

Aleksiej Bałabanow zmarł 18 maja 2013 roku w sanatorium "Diuny" ("Wydmy"), położonym w wypoczynkowej miejscowości nadmorskiej Siestrorieck na terenie Petersburga. Oficjalną wersją śmierci był atak serca. Aleksiej Bałabanow uważany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej utalentowanych rosyjskich twórców filmowych. Był laureatem wielu nagród, głównie świata filmu rosyjskiego, ale również FIPRESCI. Był i jest uznawany za jednego z duchowych przywódców rosyjskiej opozycji antykomunistycznej.