Konstytucja Kwietniowa 23 kwietnia 1935 r.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #1089
  Admin
  Guest

  Konstytucja Kwietniowa – ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Polskiej, ostatnia Konstytucja Niepodległej Polski, podpisana przez prezydenta Ignacego Mościckiego 23 kwietnia 1935 roku. Weszła w życie następnego dnia. Nigdy skutecznie, zgodnie z polskim prawem nie została uchylona. Wprowadziła w Polsce ustrój prezydencki.
  Władze komunistyczne w manifeście PKWN uznały Konstytucję Kwietniową za bezprawną, co było podstawą zakwestionowania legitymizacji prawnej Rządu RP na uchodźstwie, wynikającej z nominacji Władysława Raczkiewicza na Prezydenta RP przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w trybie Rozdziału II Konstytucji (wyznaczenie następcy w czasie wojny). Manifest PKWN jest jedynym dokumentem władz komunistycznym „uchylającym” Konstytucję Kwietniową.
  Podstawa prawna Manifestu PKWN jest wątpliwa a jego sprzeczność z polskim prawem została wykazana w wielu publikacjach w sposób bezdyskusyjny. Tekst Manifestu PKWN został wprawdzie rzeczywiście upubliczniony 22 lipca, ale nie miało to miejsca w Chełmie, lecz w Moskwie. Ogłoszono go na antenie Radia Moskwa. Pierwszą wersję drukowaną (Manifest „trzyszpaltowy”) również wydrukowano w Moskwie.

  Poniżej link do: Dziennika Ustaw nr 30 z 24 kwietnia 1935 r. z pełnym tekstem Ustawy Konstytucyjnej (poz. 227)

  http://www.krzysztofkopec.pl/dokumenty/Konstytucja_1935_r.pdf

  #1351
  JanekW
  Guest

  Konstytucja II RP jest jedyną legalną Polską Konstytucją.

  “Obecna III RP jest prawnym spadkobiercą PRL, stanowiąc tzw. PRL bis. Należy dokonać restytucji niepodległości II RP i przywrócić w Polsce konstytucję z 23 kwietnia 1935 roku. Akt restytucji powinien określać nawiązanie obecnej RP do II RP wraz z odniesieniem do legalizmu władz konstytucyjnych RP na Uchodźstwie, które funkcjonowały od 1939 roku. Idąc dalej to należy zwrócić, że w świetle prawa międzynarodowego NIE MA aktu zakończenia II wojny światowej. Nie było żadnej konferencji pokojowej, jak choćby takiej jak ta z Wersalu w 1919 roku, gdzie Niemcy podpisywali zobowiązania wobec zwycięzców. Stąd dla niemieckich organizacji rewizjonistycznych funkcjonuje myślenie o granicach Niemiec z 1937 roku, a nasze Ziemie Odzyskane są dla nich, jak to oni uważają, „pod tymczasową administracją państwa polskiego”. Zapominają o układach PRL – NRD z 1950, PRL- RFN z 1970 oraz po zjednoczeniu Niemiec z 1990 roku. Ponadto te organizacje podkreślają, że nie ma układu pomiędzy Polską, a Niemcami po akcesji naszego państwa do Unii Europejskiej. Zadaniem Pana Prezydenta II RP J.Z. Potockiego jest więc utworzenie Komitetu Restytucji Konstytucji Kwietniowej z 1935 roku i podjęcie działań do restytucji II RP na bazie ustawy zasadniczej niepodległej RP sprzed 1939 roku. Ponadto NIE BYŁO aktu derogacji Konstytucji Kwietniowej. Nie ma zapisów derogacji tej ustawy zasadniczej w przepisach Małej Konstytucji z 1992 roku i Konstytucji z 2 kwietnia 19997 roku. Także komuniści w 1952 roku nie zapisali aktu derogacji konstytucji z 1935 roku. Stalinowska konstytucja nie znosiła ustawy zasadniczej z 23 kwietnia 1935 roku. Oznacza to, że w świetle prawa konstytucyjnego obowiązuje konstytucja z 1935 roku. Wie o tym Pan Prezydent Potocki mający nominację od Prezydenta Sokolnickiego z 2009 roku. Niektórzy politycy mówią o budowie tzw. IV RP. Należy, moim zdaniem, podjąć restytucji Ustawy Zasadniczej z 23 kwietnia i nawiązać do legalizmu z niej wynikającego. Polska jako podmiot prawa międzynarodowego ma prawo do podjęcia sprawy otrzymania od Niemiec rekompensat.”

  Powyższy komentarz i dużo więcej znajdziecie w dyskusji pod linkiem:

  http://porozmawiajmy.tv/polskie-zloto-i-roszczenia-wobec-niemiec-jan-zbigniew-hrabia-potocki/

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.